آخرین اخبار : 

CTR چیست؟ و چه تاثیری بر سئو دارد؟

در این مقاله قصد داریم در مورد CTR اطلاعاتی را ارائه دهیم. CTR یا Click Through Rate از نسبت تعداد کلیک کاربران به تعداد دفعات نمایش آدرس و نام برند در نتایج جستجو بدست می آید. اگر CTR  هرچه مقدار بیشتری را نمایش دهد بیانگر آن است که نتایج نشان داده شده برای کاربران مطلوب تر بوده است. برای همین است موتور های جستجو کننده CTR  را یکی از معیار های خود برای تعیین رتبه سایت قرار داده اند چرا که هرچه کلیک بر روی نتیجه ای بیشتر باشد احتمالا نتیجه مناسب تری باید داشته باشد.

ctr2

فرض کنید سایت X با جستجوی کلمه کلیدی Y روزی 1000  بار در نتایج جستجو موتور مرورگرهها نمایش داده می شود و 100نفر بر روی آن نتیجه کلیک می کنند. با توجه به فرمول محاسبه بالا CTR آن برابر با 0.1 است. اما اگر به جای 100 نفر 200 نفر در روز کلیک داشته باشد CTR برابر با 0.2 خواهد بود.

محققان استرالیایی برای درک بهتر این موضوع و پی بردن به تاثیر CTR بر سئو آزمایشی به صورت زیر ترتیب داده اند.

در طی دو هفته از 100 نفر محقق خواسته شد که کلمه کلیدی خاصی را جستجو کنند و بر سایت خاصی از نتایج کلیک کنند و CTR  آن سایت را بالا ببرند. آگر گوگل معیار CTR  را در امتیاز دهی و رتبه بندی خود تاثیر دهد باید نتایج را جابجا کند.

همانطور که انتظار می رفت رتبه سایت کلیک شده به سرعت جایگزین سایت رقیب شد. البته ناگفته نماند که معیار های دیگری نیز در این بررسی تاثیر گذار بوده است و نمی توان فقط تاثیر یکی از معیار ها را اندازه گیری کرد.

si2

ارتباط ctr نرخ کلیک در سئو کلاه سیاه : تنها روشی که در زمان حال برای دور انداختن رقبا از صفحه اول گوگل به صفحات پایین تر وجود دارد ctr میباشد , روش آن به این صورت است که کلمه کلیدی در گوگل سرچ خواهد شد و بر روی تمام سایت ها کلیک میشود و برروی سایت رقیب کلیک نخواهد شد و سایت کلیک نخورده به سرعت به صفحات پایین تر مهاجرت خواهد کرد.

چرا گوگل به ctr نرخ کلیک اهمیت زیادی میدهد ؟ زیرا هدف گوگل خواسته کاربران است و وقتی کاربران با جست و جوی برندی بر روی سایت خاصی کلیک کنند نشان از علاقه زیاد کاربران به آن سایت هست و بلعکس اگر برروی سایتی کلیک نشود نشان از متنفر بودن کاربران از سایت کلیک نخورده است.

طبق آزمایشات وبمستری خارجی , رقبای وی در سال های گذشته با سرچ برند موضوع سایت هایشان در گوگل بر روی تمام سایت های صفحه اول به غیر از سایت وبمستر خارجی کلیک میکردند و به سرعت سایت حریف به صفحات پایین تر گوگل ارجاع داده شد و وی هم با تحقیقاتی متوجه این موضوع شد و از همان زمان موضوع گسترده ctr وارد علم سئو شد.وی با افزایش ctr سایت خود در گوگل به سرعت سایت خود را به صفحه اول بازگرداند و توانست تبدیل به سئو کار ماهری شود.

موسسه تحقیقات سئو و بهینه سازی سایت در مورد الگوریتم های گوگل با انجام یک آزمایش درمورد نرخ کلیک برروی برند و سایت ازچندین نفر افراد مختلف خواستند تا با سرچ کردن عبارتی بر روی سایتی خاص کلیک کنند و بعد از گذشت چند هفته به سرعت سایت کلیک خورده به صفحه اول گوگل مهاجرت کرد و مدرکی محکم تر به نام ctr وارد عرصه سئو شد.

گوگل نیز پارامتر های محکمی برای رتبه بندی صفحات خود تایین کرده است که با کمک ctr این کار را انجام میدهد.سایتی که لینک یک باشد نباید زیر 40 % کلیک بخورد اگر کلیک آن سایت به زیر 40% برسد 100% سایت رتبه خود را ازدست میدهد.سایت لینک دومی نباید زیر 25% کلیک بخورد وگرنه رتبه خود را ازدست خواهد داد.سایت لینک سومی نباید زیر 10% کلیک بخورد وگرنه به سرعت رتبه خود را از دست خواهد داد.اگر سایت سومی بیش از حد معین خود کلیک بخورد به سرعت به رتبه بالاتر خواهد رسید.

اگر روند افزایش ctr نرخ کلیک به سرعت طی یک روز انجام شود مثلا سایتی در یک روز 1000 کلیک بخورد هیچگونه شکی توسط گوگل انجام نخواهد شد زیرا ممکن است با انجام یک خبر تلوزیونی ویا تیزر تبلیغاتی این مورد رخ داده باشد.

وبمستران میتوانند از طریق گوگل وبمتسر تولز میزان نرخ کلیک ctr خود را با کلمات و آمار به صورت کامل مشاهده کنند.

موراد و تاثیرات و عوامل ctr نرخ کلیک را میتوانید در تصاویر زیر مشاهده نمایید :

ctr در سئو - seotazmini

ctr در سئو - seotazmini

ctr در سئو - seotazmini

ctr در سئو - seotazmini

ctr در سئو - seotazmini

ctr در سئو - seotazmini

ctr در سئو - seotazmini

راه ها و ترفند های افزایش ctr نرخ کلیک در گوگل چیست ؟

1- ایجاد برندینگ قوی و دست برتر و شناخت کاربران از نام و برندتان

2- تبلیغات گسترده اینترنتی و جهانی و تلوزیونی

3- از افراد مختلف بخواهید بر روی سایتتان کلیک کنند جهت افزایش ctr

4- ایجاد عنوان خوب و کارپسند برای مطالب و سایت

5- ایجاد توضیحات ( متاتگ توضیحات ) برای کاربران

6- تبلیغات در گوگل

7- استفاده از نرم افزار های نرخ کلیک ctr ( جواب نمیدهد و قدیمی شده است )

8- ستاره دار کردن مطالب ترفندی برای افزایش ctr نرخ کلیک

9- آیپی عوض کردن و کلیک کردن با ایپی های مختلف برروی سایت در گوگل

, , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *