آخرین اخبار : 

وردپرس : آموزش پشتیبان گیری (Backup) از مطالب و پایگاه داده وردپرس

وردپرس

 

وردپرس

                                                  وردپرس

یکی از نکاتی که باید جهت افزایش امنیت سایت وردپرسی خود رعایت کنید ایجاد نسخه پشتیبان به صورت مرتب از سایت و پایگاه داده سایت خود می باشد. با ایجاد نسخه پشتیبان برای سایت خود همیشه یک آسودگی خاطر برای شما ایجاد خواهد شد که در صورت بروز هر گونه مشکلی برای سایت, شما می توانید به مجتویات و اطلاعاتی که قبلا ایجاد کرده اید دسترسی داشته باشید. در این مطلب از سری آموزش های وردپرس سایت روکش می خواهیم شما را با چندین روش برای ایجاد نسخه پشتیبان (Backup) از مطالب, فایل ها و پایگاه داده وردپرس آشنا کنیم. همچنین در آخر با چندین افزونه رایگان که می توانند به شما جهت بک آپ گرفتن از وردپرس کمک کنند آشنا خواهید شد پس با ما همراه باشید.

پشتیبان گیری و بازگردانی اطلاعات سایت توسط خود وردپرس

وردپرس به طور پیشفرض دارای یک ابزار مفید برای پشتیبان گیری (backup) و بازگردانی (restore) مطالب و اطلاعات از سایتی به سایتی دیگر می باشد. این ابزار مفید می تواند از نوشته ها , دیدگاه ها, زمینه های دلخواه , دسته بندی ها و برچسب ها نسخه پشتیبان تهیه نمایید. اما متاسفانه این ابزار امکان پشتیبان گیری از فایل های پیوست شده به مطالب را ندارد ولی مکانیزمی فراهم کرده است که می توانید فایل های پیوست شده ای که هنوز آنلاین هستند را به سایت جدید خود منتقل کنید.

ابزار پشتیبان گیری وردپرس را می توانید در آدرس http://www.yoursite.com/wp-admin/export.php سایت خود پیدا کنید که با نام برون ریزی شناخته می شود. در بخش برون ریزی یا همان پشتیبان گیری وردپرس شما می توانید از تمامی محتویات سایت بک آپ بگیرید یا اینکه فقط از مواردی که می خواهید مثل نوشته ها , دسته ها و … نسخه پشتیبان تهیه نمایید. همچنین می توانید از پست های سفارشی (Custom Post Type) که خودتان برای وردپرس تعریف کرده اید یا اینکه توسط افزونه های مختلف ایجاد شده است نیز پشتیبان بگیرید. فرمت فایل های خروجی این ابزار وردپرس XML می باشد.

wp-admin-export-1

برای باز گردانی اطلاعاتی که در این بخش از آنها نسخه پشتیبان تهیه کرده اید لازم هست تا به بخش درون ریزی (restore) وردپرس که آدرس آن http://www.yoursite.com/wp-admin/import.php می باشد مراجعه کنید.

وردپرس در بخش درون ریزی به شما این امکان را می دهد تا محتویاتی که در سایر سیستم های مدیریت محتوا مانند بلاگر , Live Journal , وردپرس و افزونه bbPress ایجاد کرده اید را در سایت خود بازگردانی و از آنها استفاده کنید.

wp-admin-import-1-jpg2

 

برای بازگردانی فایل xml ای که در بخش برون ریزی وردپرس تهیه کردید باید گزینه WordPress را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه اگر افزونه WordPress Importer را نصب نکرده باشید یک صفحه می آید که در کمتر از چند ثانیه می توانید این افزونه را نصب کنید زیرا برای بازگردانی فایل های xml نیاز به این افزونه دارید.

wp-admin-import-2-jpg3

عملکرد ابزار درون ریزی وردپرس خیلی ساده است تنها لازم است شما نسخه پشتیبان xml را ا آپلود کنید و روی دکمه بارگذاری پرونده و درون‌ریزی آن کلیک کنید. در این بخش همچنین می بینید که برای حجم فایل xml محدویت قرار داده شده است که این محدودیت در اینجا ۱۲ مگابایت می باشد شاید برای سایت شما این محدودیت کمتر یا بیشتر باشد. روش هایی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید و به درستی نسخه پشتیبان سایت خود را بارگزاری کنید.

wp-admin-import-3-jpg4

س از اینکه نسخه پشتیان پایگاه داده (database) را بارگزاری کردید چندین گزینه در اختیار شما قرار داده میشود که می توانید توسط آنها نوشته های تازه را به یک کاربر اختصاص دهید یا اینکه یک کاربر تازه ایجاد کنید و نوشته ها را به آن کاربر نسبت دهید. این ویژگی زمانی که می خواهید دو وبلاگ یا سایت را با هم ادغام کنید خیلی مفید خواهد بود.

در این صفحه همچنین می توانید فایل های پیوست شده را نیز بازگردانی کنید. فایل پشتیبانی که وردپرس در اختیار شما قرار می دهد شامل آدرس تمام فایل های آپلود شده نیز می شود پس اگر سایتی که ازش نسخه پشتیبان تهیه کرده اید هنوز هم آنلاین باشد شما می توانید فایل های آپلود شده را به سایت جدید خود منتقل کنید. این ویژگی برای زمانی که می خواهید سرور را تغییر دهید مفید خواهید بود اما اگر سایت قدیمی شما دیگر وجود نداشته باشد استفاده از این روش برای بازگردانی فایل های آپلود شده کار ساز نخواهد بود.

wp-admin-import-4-jpg7

 

در نهایت وردپرس یک لیست از نوشته هایی که به سایت جدید شما منتقل شده اند را نشان می دهد. اگر نوشته ای در حال حاظر در سایت شما وجود داشته باشد, دیگر به سایت جدید شما منتقل نمی شود, بنابراین اگر به اشتباه نسحه پشتیبان را دو بار آپلود کردید لازم نیست تا شما نگران ایجاد دو نسخه از یک نوشته یا برگه باشید.

, , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *